Škola pozitívneho myslenia - fórum

Prosím přihlašte se nebo zaregistrujte.

Prosím přihlašte svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

Autor Téma: Ľanové semeno  (Přečteno 18697 krát)

Kimmi

 • Registrovaní
 • Noví alebo neaktívni 0 - 9
 • *
 • Offline Offline
 • Příspěvků: 371
  • Zobrazit profil
Ľanové semeno
« kdy: 03. Srpen 2008, 11:37:40 »
Ľanové semeno - zázračná zbraň

Také označenie si ľan vyslúžil preto, lebo v dávnych časoch mal mnohoraké využitie: slúžil ako potrava, na výrobu plátna i ako výborný liek. Dnes sú všeobecne známe jeho účinky pri zvyšovaní činnosti čriev, odstraňovaní zápchy alebo zastavení hnačky, pri zápale žalúdka a žalúdočných vredov. Menej sa už vie o jeho blahodarnom pôsobení proti rakovine.

Tajomstvo účinku

Ľanové semeno je zložené zo 42 % tukov a 28 % vlákniny, je vynikajúcim zdrojom omega-3 mastnej kyseliny, lignanov a vlákniny. Všetky tieto tri zložky sú dôležité a spoločne prispievajú k zachovaniu zdravia.

Ľanový olej obsahuje dve esenciálne polynenasýtené mastné kyseliny, ktoré si telo človeka nie je schopné samo vyprodukovať a podobne ako vitamíny a minerály ich môže získať iba prostredníctvom stravy. Ako väčšina rastlinných olejov ľanový olej obsahuje esenciálnu linolovú kyselinu (omega-6), ktorá je nevyhnutná na prežitie. Na rozdiel od väčšiny ostatných olejov obsahuje najväčšie množstvo ďalšej esenciálnej mastnej kyseliny - alfa-linolénovú kyselinu (ALA). Ide o východiskovú rodičovskú zlúčeninu všetkých omega-3 mastných kyselín, ktoré sú nevyhnutne dôležité nielen pre zachovanie zdravia, ale života vôbec. Telo si z nich časť premení na blahodarné prostaglandíny, ktoré sú schopné zabíjať nádorové bunky. Nedostatok ALA (čo je typické pre západný – nezdravý spôsob stravovania) zodpovedá za tvorbu škodlivých enzýmov tzv. oxydáz, ktoré indukujú rast nádoru a sú príčinou mnohých chronických porúch.

Lignany sú najvýznamnejšia zložka šupiek ľanového semena a ľanové semeno je ich najbohatším potravinovým zdrojov. Obsahuje ich 100- násobne väčšie množstvo v porovnaní s akoukoľvek inou rastlinnou potravou. Lenže pri lisovaní sa zhruba 98 % lignanov odstráni. Niektorí výrobcovia lignany vracajú späť do oleja, ale mnohí nie. Kontrolujte preto etikety – najzdravšie je užívanie oleja, do ktorého boli lignany opäť vrátené. Patria do rodiny fytochemikálií, ktoré v súčasnosti pútajú pozornosť mnohých výskumníkov. Lignany okrem antioxidačných účinkov významne ovplyvňujú metabolizmus a funkciu hormónu estrogénu. Účinkujú v tele ako slabé estrogény a pôsobia proti silnejšiemu estrogénu vlastného tela. Črevné baktérie premieňajú lignany na enterolaktón a enterodiol, ktoré sa absorbujú cez črevnú stenu a putujú k tkanivám a do krvi. Naväzujú sa na hormonálne receptory v prsných, ale aj vo vaječníkových a maternicových bunkách, a tak znižujú nadmerný účinok ľudského estrogénu. Zistilo sa, že dostatočná hladina enterolaktónu v krvi znižuje riziko rakoviny prsníka. Napríklad Dr. Lillian Thompsonová z University of Toronto skúmala ženy s čerstvo určenou diagnózou rakoviny prsníka. Tieto ženy potom denne dostávali najedenie rozomleté ľanové semená (25 g). Medzi diagnózou a operáciou ubehli v priemere asi tri týždne a výsledok bol nad očakávanie. Pri operácii, keď lekári nádor odstránili, zistili, že sa výrazne zmenšil. Vláknina takisto plní významnú úlohu pri obmedzovaní rizika rakoviny. Viaže škodlivé chemikálie – karcinogény, ktoré vďaka nej vylúčime skôr, ako ich stihneme prijať do orgánov tela a poškodiť si ich. Okrem toho vláknina vytvára v črevách priaznivé prostredie pre užitočnú bakteriálnu flóru. Navyše sa pôsobením črevných enzýmov a mikróbov rozloží na mastné kyseliny s krátkym reťazcom, ktoré majú protirakovinový účinok.

Ľanové semeno proti rakovine

Jeden z veľmi dôležitých a ďalekosiahlych medicínskych objavov 20. storočia urobila v roku 1951 nemecká biochemička Dr. Johanna Budwigová, PhD., patriaca medzi významné európske autority v oblasti tukov a výživy. Doktorka Budwigová pozorne študovala vzorky krvi svojich pacientov a hľadala súvzťažnosť medzi kvalitou u chorých a zdravých ľudí. Po preštudovaní tisícok krvných vzoriek objavila rozdiel spočívajúci v tom, že zdraví ľudia mali v krvi vyšší obsah tukov omega-3 ako chorí, nevyhnutných pre správnu činnosť organizmu. Začala teda hľadať najlepšiu cestu ako získať tuky omega - 3, ktoré by sa vhodne rozpúšťali v ľudskom organizme . Po mnohých experimentoch zistila, že vynikajúcim zdrojom tukov t ypu omega- 3 sú drobučké semienka ľanu. Avšak iba ľanový olej chránený pred teplom a oxidáciou vyvolanou kyslíkom a svetlom sa ukázal ako dostatočne neporušený, aby skutočne prospieval ľudskému zdraviu. Nesprávne získané a skladované oleje rýchle zožltnú a potom ľudskému zdraviu, naopak, škodia. Doktorka Budwigová ďalej zistila, že vážne chorí pacienti na rakovinu, na rozdiel od zdravých, mali v krvi nedostatok niektorých dôležitých esenciálnych látok nazývaných fosfatidy a lipoproteíny. Ak však tieto prírodné zložky podávala svojim pacientom počas troch mesiacov, nádory u nich postupne ustúpili, slabosť a anémia sa stratila a obnovila sa im životná energia.

Prírodná cesta

Symptómy rakoviny,ako aj dysfunkcie pečene a diabetes 2. typu sa zmiernili. Doktorka Budwigová potom objavila prírodnú cestu, ako možno ľuďom čo najvhodnejšie dodať esenciálne zložky, nevyhnutne potrebné ako súčasť každodennej stravy. Jednoducho konzumáciou kombinácie dvoch prírodných chutných potravín – cottage cheese a ľanový olej (semeno), ktorými možno rakovine nielen predchádzať, ale v mnohých prípadoch ju aj vyliečiť.  Diéta doktorky Budwigovej po viac ako desiatich rokoch klinickej aplikácie pomohla tisícom ľudí, ba dokázalo sa, že bola úspešná i tam, kde ortodoxný spôsob liečby zlyhal. Po oboznámení sa s dosiahnutými liečebnými úspechmi doktorky Budwigovej sa mnohí vedci po celom svete začali zaujímať a študovať účinky ľanového oleja. Výsledky veľkého počtu výskumov uskutočnených v 90. rokoch minulého storočia boli pôsobivé. Liečebné úspechy doktorky Budwigovej, ktoré sú výborne zdokumentované, skvelo obstáli aj pri  skúške pred opozičnou konvenčnou lekárskou inštitúciou. Mnoho vynikajúcich lekárov a odborníkov na výživu dnes kráča v jej šľapajach.

Ľanové semeno každodenné

Po uvedení blahodarných účinkov ľanového semena predpokladáme, že určite naň každý dostane chuť. Aby sme ho však správne užívali, uvádzame niekoľko praktických rád.

Príprava a použitie:

Protirakovinové látky ľanového semena sa nachádzajú nielen v šupe, ale aj vo vnútri semien, preto ich treba pomlieť (v kávovom alebo makovom mlynčeku) a ihneď konzumovať. Pozor – semená nemeľte do zásoby! ¸ Účinok sa dostavuje len v surovom stave – bez tepelnej úpravy (pre iné liečebné účely sa semeno používa v celku a po zaliatí studenou alebo horúcou vodou).

Ľanové semeno (olej) sa vždy musí jesť spolu s potravinami bohatými na bielkoviny, ktoré obsahujú síru (syry, orechy, cibuľa, pór, cesnak, pažítka). Najlepšia kombinácia je ľanové semeno a cottage cheese, tvaroh či jogurt. Prečo? Tuky budú vo vode rozpustné iba vtedy, ak sa zlúčia s bielkovinami, čím sa zvýši ich vstrebateľnosť. Ak sa toto neuskutoční, mnohé životne dôležité funkcie sa oslabia, ba až poškodia. Na prvom mieste poklesne zásobovanie organizmu dostatočným množstvom kyslíka. ¸ Liečebná kúra trvá 3 mesiace. V priebehu ďalších 3 týždňov postupne znížime dávku na 1 PL denne.¸ Preventívna dávka je trvalo denne 1 PL.

Recept podľa Dr. Johanny Budwigovej

150 g cottage cheese, 3 PL ľanového oleja, 1-2 PL čerstvozomletých ľanových semien a štipka čili papriky. Pri miešaní v mixéri pridať toľko vody, aby zmes zmäkla a mala krémovú konzistenciu.

Ďalšie súčasti kúry

K akejkoľvek diéte je nevyhnutné nezabúdať hojne, avšak nie nasilu, prijímať tekutiny - vodu, urologické/ľadvinové čaje (list brezy previsnutej, praslička roľná, zlatobyľ obyčajná, žihľava, stavikrv vtáčí...), zelený čaj - všetko nesladené, alebo len s medom. Keď sa rakovinové bunky rozpadávajú, uvoľňujú sa toxické látky, ktoré je potrebné odvádzať z tela von. Preto je nevyhnutné súčasne užívať cviklovú šťavu (3 cvikly, 2 karotky, 1 zeler, 1 zemiak veľkosti slep. vajca, 1 petržlen). Priebeh a výsledok kúry podporíme úplným vylúčením cukru a živočíšnych tukov, obmedzením príjmu mäsa na minimum a súčasným stravovaním sa podľa zásad oddelenej stravy, ktorá odľahčí trávenie a má aj ďalšie liečebné a protirakovinové účinky.

Autor článku: Katarína Horáková

.... dozvedela som sa, že omega tri mastné kyseliny sú dobré pri psychických problémoch, depresiách... tak som užívala kapsule... a neskôr som si kúpila čistý ľanový olej... a takmer každý deň si dávam za polievkovú lyžicu tvarohu zmiešanú s lyžicou ľanového oleja... myslím, že sa cítim lepšie... a aj slniečko na mňa lepšie pôsobí... z tejto kombinácie potravín cítim veľmi pozitívnu energiu...  ^-^
Zaznamenáno

darika

 • Registrovaní
 • Noví alebo neaktívni 0 - 9
 • *
 • Offline Offline
 • Příspěvků: 107
  • Zobrazit profil
Re: Ľanové semeno
« Odpověď #1 kdy: 03. Srpen 2008, 12:03:34 »
Jejej, pekny clanek. Pod hodne veci v nem bych se podepsala. Jeste dodam, ze lnene seminko pomaha i lidem s artritidou a s "lupanim  a praskanim v kostech.". Toto praskani muze mit dva duvody:
 
1. Bud jsou na kloubech vyrustky a kosti o sebe derou, potom je nejlepsi nastooupit pust a telo si samo urci,co je nejdriv potreba lecit a nejdrive odstranit.

2. Druha moznost je, ze kloubum schazi vyziva a zde muze svou roli nastoupit prave lnene seminko. Doda telu ten nejlepsi prirodni kolagen a nemusi pri tom  umrit ani jedno zvire kvuli zivocisnemu. Staci rano namocit lzicku lneneho seminka do vody, seminko zacne ozivat, zacne se tvorit jakoby "sliz". Odpoledne se muze cely obsah misky pouzit treba do ovocneho salatu,  pridat med, nebo skorici, podle chuti... lze si ruzne vymyslet a pohrat s fantazii.

Dalsi moznost zasyrova jako vyziva pro bolave kklouby, tentokrat z pomleteho seminka:


Jaroslav Škvařil, člen Odborné skupiny pro nutrici České společnosti pro výživu a vegetariánství.

Ráno pomelete na elektrickém kávomlýnku polévkovou lžíci lněného semene. Pomleté semeno má pak objem dvou polévkových lžic. První lžíci hned po namletí dáte do cca dvou deci teplého čaje a počkáte asi 5 minut, až se vytvoří gel. Pak jej vypijete nalačno.
Druhou polévkovou lžíci dáte do malé nádobky, kterou uzavřete a vložíte do ledničky. Večer pak před spaním uděláte totéž co ráno. Účinek se dostaví nejdéle do třiceti dnů pravidelného užívání. Lněné semeno koupíte v některé z prodejen zdravé výživy cca za 30 Kč/kg

Aby vsechny latky zustaly zachovany, nemela by byt teplota caje vic jak 45 stupnu C !

Jeste dalsi moznost jsou lnene placicky,opravdu  prave susenky,protoze jsou jenom susene, ne pecene. Je mozne vytvaret nekonecne varianty chuti.... :)

Jeste sem dam taky odkaz na povidani o lnenem seminku, je tam i zminka o doktorce Budwigove, o ktere taky pises...
http://vitarian.cz/view.php?cisloclanku=2004010301
« Poslední změna: 03. Srpen 2008, 14:47:35 od darika »
Zaznamenáno

Kimmi

 • Registrovaní
 • Noví alebo neaktívni 0 - 9
 • *
 • Offline Offline
 • Příspěvků: 371
  • Zobrazit profil
Re: Ľanové semeno
« Odpověď #2 kdy: 03. Srpen 2008, 12:12:39 »
Citace
2. Druha moznost je, ze kloubum schazi vyziva a zde muze svou roli nastoupit prave lnene seminko. Doda telu ten nejlepsi prirodni kolagen a nemusi pri tom  umrit ani jedno zvire kvuli zivocisnemu. Staci rano namocit lzicku lneneho seminka do vody, seminko zacne ozivat, zacne se tvorit jakoby "sliz". Odpoledne se muze cely obsah misky pouzit treba do ovocneho salatu,  pridat med, nebo skorici, podle chuti... lze si ruzne vymyslet a pohrat s fantazii.

... tak toto som nevedela, že ľanové semienko je aj kolagén... ::T... to je super informácia... určite to vyskúšam, lebo keď som behávala, tak som si chcela nejakým spôsobom doplniť "želatínu"... a jedla som gumové cukríky...
... viem, že ľanové semienko je dobré aj na prečisťovanie čriev... celé surové semienka, za lyžicu, zapiť vodou... vraj "orašpľujú" steny čriev... očistia od nánosov potravy...

Citace
Jeste dalsi moznost jsou lnene placicky,opravdu  prave susenky,protoze jsou jenom susene, ne pecene. Je mozne vytvaret nekonecne varianty chuti....

... Darika, môžeš dať recept? Ako sa robila ľanové placičky? Ak to nie je výrobné tajomstvo...  :)
Zaznamenáno

darika

 • Registrovaní
 • Noví alebo neaktívni 0 - 9
 • *
 • Offline Offline
 • Příspěvků: 107
  • Zobrazit profil
Re: Ľanové semeno
« Odpověď #3 kdy: 03. Srpen 2008, 12:26:10 »
 :)  Klidne:

http://www.vitarian.cz/view.php?cisloclanku=2004010312

varianty jsou vselijake, zalezi co mate radsi jako koreni, treba s majorankou a s cesnekem, nebo s bazalkou, nebo nasladko se skorici, treba s kokosem, vyzkouset, jedle je to vsechno a moc.
Je dobre si udelat taky par zakladnich, jakoby bez chuti, a ty potom pouzivat treba pro navstevy jako jednohubky, jenom na to pridat pomazanku z rajcat a cesneku, s ruznym korenim, nebo pouzit s rozmackanym ovocem, treba pokapat medem ....

V techhle hicech taky susim na slunicku, jinak mam susicku - dehydrator, koupila jsem si ji vloni a jsem zatim spokojena:
http://www.bionaire.cz/ezidri/index.htm
« Poslední změna: 03. Srpen 2008, 14:32:48 od darika »
Zaznamenáno
 


Návštevnosť:
TOPlist
Od: 19.3.2006

Stránka vytvořena za 0.091 sekund, 25 dotazů.